Zde najdete seznam publikací, které vyšly v ČR a něčím mne zaujaly, takže bych vám je ráda doporučila. Seznam doporučuji zejména všem zájemcům o studium na literárních akademiích, FAMU, DAMU nebo budoucím studentům žurnalistiky (masové komunikace). Publikace jsou za sebou řazeny v pořadí, v jakém vycházely. Omlouvám se, ale vzhledem ke svému časovému vytížení, nestíhám tento přehled pravidelně doplňovat a aktualizuji ho, jak mi to čas dovolí. Děkuji za pochopení.
Aktuality / Články
Přehledný exkurz do proměn scénického a vizuálního umění od 'klasických' představení postmoderních režisérů k performerům zaměřených na experimenty, od performance a performančních umění k instalaci a odtud až k novým médiím.
Publikace je určena nejen studentům a adeptům studia umění a jeho dějin, ale i širší kulturní veřejnosti. Toto vydání zohledňuje vývojem překonané dílčí poznatky vědy o umění a navíc k výkladu poprvé nabízí ilustrace.
Autor v knize zkoumá proces autonomizace literatury (a umění) ve vztahu k ostatním sférám společnosti, jako je náboženství, politika či ekonomie. Pravidla umění jsou vynikající studií na pomezí sociologie a literární vědy: detailně se zabývají literárním a uměleckým polem ve Francii devatenáctého a dvacátého století, přičemž východiskem je především Flaubertova Citová výchova.
Soubor studií zahrnuje ve třech oddílech hlavní témata současné estetiky, problémy filmové teorie a analýzy konkrétních filmových děl.
Hlavním přínosem díla, které je od vydání v roce 1970 stále považováno za jakousi příručku fantastického žánru, je definice fantastična.
Učební text by měl najít své čtenáře nejen mezi studenty žurnalistiky, ale i literatury a literární vědy, kulturologie, scenáristiky a divadelní dramaturgie a mezi těmi, kteří by se chtěli v budoucnu věnovat žánru filmové kritiky anebo se specializují na elektronická média a chtěli by v nich najít uplatnění jako redaktoři nebo dramaturgové.
Soubor recenzí, rozhovorů s význačnými osobnostmi z oboru a úvah o českém filmovém nebi.
Výbor z článků a knih Josefa Škvoreckého o kinematografii, psaných od šedesátých do devadesátých let dvacátého století buď česky, nebo anglicky pro západní časopisy a sborníky. Některé z nich (jako práce o J. Menzelovi z roku 1982) vychází zde vůbec poprvé.
Portréty 35 českých filmových režisérů obsahují nejen jejich kompletní filmografii, ale jsou doplněny i originálními autorskými karikaturami a vtipně napsanými vzpomínkami Jiřího Suchého, Zdeňka Svěráka, Radka Brzobohatého a Květy Fialové.
Kniha vznikala postupně v průběhu dvaceti pěti let a je pokusem nahlédnout na Shakespearovo dílo v jeho úplnosti v kontextu anglické renesance. Všechny studie a eseje v knize obsažené se rodily souběžně s překlady Shakespearoých her a básní.
Poslední úprava stránky: 2020-02-18 21:56:38